• 21. 9. 2020

Čo robiť, ak priberáme?

Veľa ľudí má tú „schopnosť“ uvedomiť si niektoré veci až vtedy, keď prídu prvé varovné signály. Rovnaké je to v mnohých prípadoch aj so stravovaním. Radi si doprajeme aj porciu navyše, nepohrdneme ani sladkým a niekedy maškrtíme len pre to, že sa nudíme. A ak nemáme žiadne povinnosti, radi celý deň prespíme alebo presedíme.

Zrazu si začneme všímať, že priberáme. A možno si to už všimlo aj naše okolie.

hambuger, jedlo

Ten pocit, keď nás tlačia rifle a váha ukazuje vyššie číslo, než voľakedy. Ako sa ale vraví, niekto môže jesť všetko a je stále štíhly ako ľalia, no niekto sa len nadýchne výparov z chutného koláča, a hneď mu pribudnú kilá navyše. A práve títo menej šťastní maškrtníci by si mali dávať väčší pozor na to, čo pravidelne konzumujú.

Spáliť kalórie sa však dajú účinne aj športom, respektíve pohybom. Kvôli súčasnej situácii síce máme obmedzené možnosti, ale príroda je otvorená vždy. Vždy je tu možnosť zabehať si, prejsť sa na bicykli alebo absolvovať dlhšiu chôdzu. Účinným krokom je však takisto zmena jedálnička. Dokonca je známe, že taká ketodiet a jej princíp je postavený na logickom nastavení organizmu, ktorý prejde do stavu ketózy. Do stavu, v ktorom bude primárne vylučovať tuky a to aj bez nejakých namáhavých či pravidelných cvikov.

mäso, zelenina

Pre dosiahnutie tohto stavu je však nutné riadiť sa pravidlami bielkovinovej diéty a hlavne neprekročiť povolený príjem sacharidov. Za týchto podmienok sa ketóza dostaví už doslova o pár dní. Je to stav, ktorý vzniká pri nedostatočnom príjme cukrov a sacharidov, ktoré sú pre náš organizmus hlavným zdrojom energie.

Naše telo zacíti ich indispozíciu. V takom prípade prejde na „plán B“ a za hlavný zdroj spaľovania energie zvolí tuky. Týmto spôsobom ich bude efektívnejšie a rýchlejšie spaľovať.

  • A toto je hlavný dôvod, prečo sa ketogénna, respektíve bielkovinová diéta radí k tým najznámejším a má funkčné výsledky aj u ľudí, ktorí potrebujú zhodiť väčšiu hmotnosť.